Ptaki – tryb osiadły czy wędrowny?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych także wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te niejednokrotnie docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego ptaka znajdują się w dodatku w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, bowiem częściowo uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym wyrusza ona w stronę południowej Europy lub też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie, a także usytuowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską, a także Białowieską.

Osiadły tryb życia ptaków

Jest to gatunek rozpowszechniony w Polsce, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam na tych terenach, na których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach w całej Europie. Pomimo, iż w wielu wypadkach za najmniejszego ptaka traktuje się strzyżyka, to właśnie osiągając maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niepodważalne pierwsze miejsce na podium. Czytaj dalej Ptaki – tryb osiadły czy wędrowny?