Ciekawe okazy ptaków

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który mieszka w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten bez zastanowienia traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można w całej Europie.

Jego nietuzinkowe połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, iż ptak ten jest niezwykle łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają to samo ubarwienie , a także niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie jesienią ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Okazy ptaków

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, by orientujący się w temacie ornitolog, potrafił określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Ciekawe okazy ptaków