Ptaki – tryb osiadły czy wędrowny?

Jednym z przedstawicieli mysikrólikowatych (wliczanych także wcześniej do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te niejednokrotnie docierają też aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego ptaka znajdują się w dodatku w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, bowiem częściowo uznaje się go za osiadły, a po części za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego gatunku okresem, w którym wyrusza ona w stronę południowej Europy lub też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity zamieszkuje świerkowe lasy górskie, a także usytuowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską, a także Białowieską.

Osiadły tryb życia ptaków

Jest to gatunek rozpowszechniony w Polsce, a jego najmniejszą najniższą liczebność można wyróżnić tam na tych terenach, na których nie znajdują się wspomniane lasy świerkowe. Mysikrólik zwyczajny jest ptakiem o najmniejszych rozmiarach w całej Europie. Pomimo, iż w wielu wypadkach za najmniejszego ptaka traktuje się strzyżyka, to właśnie osiągając maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, zdobył w tej kategorii niepodważalne pierwsze miejsce na podium.

Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Posiada dość dużą głowę i krótki niezbyt długi ogon. Zarówno osobniki damskie jak i męskie mysikrólika zwyczajnego posiadają podobne tak samo wymiary jak również ubarwienie. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niż spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego znajduje się żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca ,a także ten sam element w kolorze żółtym, który wyróżnia samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *