Ciekawe okazy ptaków

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średniej wielkości ptakiem, który mieszka w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten bez zastanowienia traktować można jako popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można w całej Europie.

Jego nietuzinkowe połączenie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, iż ptak ten jest niezwykle łatwy do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają to samo ubarwienie , a także niezwykle zbliżone do siebie rozmiary ciała. Piękne prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, bowiem to właśnie jesienią ptaki te się pierzą, gubiąc swoje pióra.

Okazy ptaków

Pióra sojki potrafią zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, by orientujący się w temacie ornitolog, potrafił określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki osiąga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niezaprzeczalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi przeważnie od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, czy też „kaszach”. Jest to ptak szalenie hałaśliwy, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję spotkać podczas swoich wojaży. Sójka to także ptak niezwykle czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *